image

ALERJİ TESTİ

Alerji testi, kişide oluşan alerjik tepkimenin hangi etkene karşı olduğunu tespit etmek için kullanılan test yöntemidir. Alerji testi için birçok yöntem bulunmaktadır. Bunlar deri prick alerji testi, yama alerji testi, kanda alerji testidir. Kanda alerji testi, alerji testleri arasında hem uygulaması hem birçok alerjen etkeni aynı anda tespit edebilmesi yönünden diğer alerji testi yöntemlerine göre daha güvenilirdir. Alerjen madde ile etkileşim olduktan sonra bağışıklık sistemi vücuda giren alerjen maddelere karşı savaş başlatır ve sonucunda IgE antikoru üretmeye başlar. Kandan alerji testi, IgE tespiti ile tanı koymaktadır. Kanda alerji testi alerjene karşı bağışıklık sistemimizin ürettiği IgE tespit etmektedir. Eğer alınan kanda IgE antikoru saptanırsa kişinin o etkene karşı alerjisi olduğu tespit edilmiş olur.

Alerjen etken solunum yolu, gıda yolu veya herhangi bir maddeye temas yolu ile vücudu reaksiyona geçirebilir. Bağışıklık sistemimiz genellikle gıda, ev tozu akarları, hayvan alerjisi, polenler, otlar ve ilaçlara alerjik tepki gösterebilir. Kanda alerji testinin en büyük avantajı bunların hepsinin çoklu paneller halinde bakılarak hangisine karşı alerjiniz olduğunu ve oranını belirlemektedir. Alerji etkeni kişiye göre değişkenlik gösterdiği için alerji panelleri yaparak alerjeni tespit etmek çok daha kolay olmaktadır. İsterseniz şüphelendiğiniz direk alerjene de tek tek bakılabilmektedir. Örnek olarak kedi alerjisi, köpek alerjisi, süt alerjisi, polen alerjisi gibi dilediğiniz alerjene de tek olarak bakılabilmektedir.

Alerji testi; solunum alerji paneli, gıda alerji paneli, çocuk alerji paneli, atopik alerji paneli ve ilaç alerji paneli olarak bakılabilir.


ALERJİ TESTİ NASIL YAPILIR?

Alerji testi nasıl yapılır sorusu çok merak edilir. Alerji testi kişinin damarından alınan kan ile yapılmaktadır. Alerji testi laboratuvarlarımızda özel cihazlarda incelenir. İnceleme sonucunda uzman doktorlarımız tarafında sonuçlarınıza onay verilir. Kanda alerji testinin birçok avantajı bulunmaktadır. Kişi alerji testi için merkezde çok fazla zaman kaybetmez, diğer alerji testi yöntemlerinde acı ve ağrılı işlemler bulunur. Kanda alerji testinde diğer alerji testlerinde olduğu gibi deri altına herhangi bir alerji yapan madde enjekte edilmediği için ani anafilaksi şok riskiniz bulunmaz. Kanda alerji testinin bir avantajı da çocuklarda ve bebeklerde daha kolay uygulanabilmesidir. Kanda alerji testinde ise sadece alınan kan ile yüzlerce alerjiye aynı anda bakılabilmektedir. Alerji testini yapan laboratuvarın teknolojik alt yapısı, çalışan sağlık personeli ve uzman doktorların deneyimleri yapılan alerji testinde çok önemlidir. Alerji testi yapılırken kişinin aç veya tok olması fark etmemektedir.


ALERJİ TESTİ NEREDE YAPILIR?

Alerji testi Fatih Çapa, Bakırköy Ataköy, Beylikdüzü Beykent ve Kadıköy Kozyatağında bulunan laboratuvarlarımızda yapılmaktadır. Kendi bünyesinde alerji testi çalışamayan birçok merkez testinizi başka laboratuvarlara göndermektedir. Bu yüzden sizlere sonucunuz için uzun süreler vermektedirler. Tüm alerji testlerini laboratuvarlarımızda çalıştığımız için kısa sürede sonuç vermekteyiz. Alerji testiniz tüm laboratuvarlarımızda 1-2 günde sonuçlanmaktadır. Alerji testi yaptırmak için direk olarak laboratuvarlarımıza başvurabilirsiniz. En son teknoloji cihazlarla tam otomatik sistemler ve uzman doktorlarımız tarafından yaptığımız alerji testleri ve değişik alerjenlere aynı anda bakan alerji panellerimiz için çağrı merkezimizden arayarak hasta danışmanlarımızdan ayrıntılı bilgi ve şubelerimizden randevu alabilirsiniz.