image

GIDA ALERJİ PANELİ TESTİ

Gıda alerji paneli testi, kaşıntı, döküntü, cilt şikâyetleri, boğazda yanma ve şişme, karın ağrısı, halsizlik, baş ağrısı, migren, gaz, şişkinlik, gibi sindirim sistemi şikâyetleri olan kişilere gıda alerji testi yapılması önerilmektedir. Gıda alerjisinde öne çıkan bu belirtileri yaşayan kişilerin mutlaka gıda alerji testi yaptırması gereklidir. Gıda alerjisi yenilen besine bağlı olarak vücudun bağışıklık sisteminin tepki göstermesidir. Sağlımız açısından çok fazla faydası bulunan pek çok besin, içeriğindeki bileşenlerden kaynaklı olarak kimi kişilerde alerjik tepkimelere yol açabilir. Gıda alerjisi çocuklarda ve yetişkinlerde pek çok şikâyete yol açabilmektedir. Gıda alerjisi belirtileri kişiden kişiye değişkenlik gösterebilmektedir. Birçok besin alerjisi olabilmesine rağmen halkımızda genel olarak beslenme alışkanlığımıza bağlı olarak süt alerjisi, yumurta alerjisi, bal alerjisi, fındık alerjisi, fıstık alerjisi, ceviz alerjisi, çilek alerjisi, balık alerjisi ve kabuklu deniz ürünleri alerjisi, mercimek alerjisi, buğday alerjisi, nohut alerjisi, soya alerjisi ve et alerjisi görülmektedir. Alerjiye sebeb olan gıda tespit edilerek bu gıdadan uzak durulması kişinin yaşam kalitesini yükseltecektir.

Gıda alerjisi belirtileri arasında en sık olarak kaşıntı, yanma, kızarıklık, ürtiker, burunda tıkanıklık, hapşırma, kaşıntı, nefes darlığı, hırıltı, öksürük, göğüste sıkışma, küçük çocuk ve bebeklerde besini reddetme, bulantı, kusma, yutmada zorluk, karın ağrısı, kramplar, kanlı veya mukuslu ishal, çarpıntı, bayılma besin alerjisine bağlı belirtilerdir. Besin alerjilerinde nadir de olsa hayati öneme sahip anafilaksi ortaya çıkabilir. Bu açıdan alerji hiç küçümsenmeyecek bir hastalıktır bu yüzden çok dikkatli olmak gereklidir.

Kişilerde görülen bu belirtiler sonucunda genelde kişilerin yaşam kalitesi düşmektedir. Bundan kurtulmak için alerjen etken mutlaka tespit edilmelidir. Kişinin hayatını gözlemleyerek alerji testi öncesinde şüphelendiği gıdalar hakkında bilgi vermesi ön klinik bilgi olarak tercih edilecek alerji paneli seçiminde faydalı olmaktadır.

Gıda alerjisi sebebi çoklu besin kaynaklı da olabilmektedir. Yani aynı anda birçok gıdaya karşı alerjiniz olabilmektedir. Bu yüzden gıda alerji paneli yapılarak birçok alerjiye aynı anda bakılması önerilmektedir. Bunun nedeni hem kısa sürede kesin teşhisi koyabilmek hem de tek tek test yapılması yerine gıda alerji paneli yaparak daha az maliyetle alerjen etkeni tespit etmek daha kolay olacaktır.

Besin alerjisine sebep olan alerjeni tespit etmek için laboratuvarlarımızda en çok görülen besin alerjenlerine panel halinde bakılmaktadır. Gıda alerji paneli tüm laboratuvarlarımızda kan alınarak yapılmaktadır. En son teknoloji cihaz altyapısı ve uzman doktorlarımız gözetiminde gıda alerji testlerimiz kendi laboratuvarlarımızda yapılmaktadır. Gıda alerji paneli laboratuvarlarımızda 1-2 günde sonuçlanmaktadır. Gıda alerji paneli hakkında daha ayrıntılı bilgi ve randevu almak için çağrı merkezimizi arayarak hasta danışmanlarımızla görüşebilirsiniz.