image

SOLUNUM ALERJİ PANELİ TESTİ

Solunum alerji paneli testi, sürekli öksürük, hapşırma, nezle, burun tıkanıklığı, solunum zorluğu, kaşıntı ve halsizlik yaşayan kişilere önerilen ve yapılması gereken alerji testidir. Yaşam kalitenizi ciddi ölçüde düşüren bu sıkıntıların tamamının sebebi olan alerjen etken mutlaka tespit edilmelidir. Polen alerjisi bahar aylarında çok sık görülmektedir. Polen alerjisi kişinin belli polen türlerine karşı verdiği tepkidir. Evinde evcil hayvan besleyen birçok kişide görülebilen kedi alerjisi, köpek alerjisi solunum alerjisine sebep olmaktadır.

Solunum alerjileri astım, alerjik rinit, ürtiker ve dermatit gibi alerjik hastalıklara neden olmaktadır. Bu yüzden solunum alerjeninin tespit edilmesi kişinin sağlığı açısından çok önemlidir. Solunum alerjisine sebep olan etkene tek tek de bakılabilir ama bu yönden tespit edilmesi hem daha zor hem de maddi yönden daha pahalı olabilmektedir. Bu açıdan solunum yolu ile ilgili alerji şüpheniz var ise solunum alerji paneli bakılması daha doğru olacaktır. Çünkü alerjiniz hiç beklemediğiniz bir etkenden kaynaklı olabilir.

Bahar aylarında çok fazla görülen solunum alerji belirtileri genelde;

  • Burun tıkanıklığı
  • Göz kaşıntı, batma ve sulanması
  • Kronik öksürük
  • Hapşırma
  • Nefes almada zorlanma

Kişilerde görülen bu belirtiler sonucunda genelde kişilerin yaşam kalitesi düşmektedir. Bundan kurtulmak için alerjen etken mutlaka tespit edilmelidir. Kişinin alerji testi hayatını gözlemleyerek alerji testi öncesinde şüphelendiği alerjenler hakkında bilgi vermesi ön klinik bilgi olarak tercih edilecek alerji paneli seçiminde faydalı olmaktadır.

Solunum alerjisine yol açan birçok etken vardır. Bu etkenleri kısaca genellersek kısaca;

Otlar ve Polen alerjisi, Küf Mantarları alerjisi, Kedi, Köpek gibi evcil hayvan alerjisi, Ev tozu akarları alerjisidir.

Solunum alerjisine sebep olan alerjeni tespit etmek için laboratuvarlarımızda en çok görülen solunum alerjenlerine panel halinde bakılmaktadır. Solunum alerji paneli tüm laboratuvarlarımızda kan alınarak yapılmaktadır. Son teknoloji cihaz altyapısı ve uzman doktorlarımız gözetiminde alerji testlerimiz kendi laboratuvarlarımızda yapılmaktadır. Solunum alerji paneli laboratuvarlarımızda 1-2 günde sonuçlanmaktadır. Solunum alerji paneli hakkında daha ayrıntılı bilgi ve randevu almak için çağrı merkezimizi arayarak hasta danışmanlarımızla görüşebilirsiniz.