image

ÇOCUK ALERJİ PANELİ TESTİ

Çocuk alerji paneli testi, bebeklerde ve çocuklarda genel olarak görülen solunum ve gıda kaynaklı olabilen alerjen etkeni tespit etmekte kullanılmaktadır. Çocuklarda görülebilen alerjik egzamada en çok gıdalara karşı oluşan alerji tepkimesidir. Gıdalar içinde de en sıklıkla inek sütü, yumurta ve bal bu tespit edilmektedir. Çok nadir de olsa solunum yolu ile alınan ev tozu akarlarının da sebep olabildiği gösterilmiştir. Alerji etkeni olan madde ile kurulan temas devam ettikçe döküntü ve kaşıntıyı artırmaktadır. Alerjiye sebep olan etken ile temasın azaltılması şikâyetlerde azalmaya neden olacaktır. Bu yüzden mutlaka alerjiye sebep olan etken kanda alerji testi yapılarak bulunması önemlidir.

Bebeklerde ve çocuklarda alerji sebebiyle oluşan nezle hırıltı, horlama, burun tıkanıklığı, nefes alamama şeklinde kendini gösterir. Çocuklarda yıl boyu süren alerjik nezleye bağlı gelişen burun tıkanıklığının sonucu olarak tekrarlayan sinüzit ve orta kulakta sıvı birikmesi gibi değişik hastalıklara da yol açabilmektedir. Astıma ve nezleye yol açan alerji sebebi olan madde genelde solunum yolu kaynaklıdır. Alerjik nezle gözlemlenen çocuklarda mutlaka alerji testi yapılmalı ve alerjiye sebep olan etken madde tespit edilmelidir.

Ev tozu alerjileri de çocuklarda çok sıklıkla görülen alerji etkenlerindendir. Çocuğunuz en çok yastık, çarşaf, yorgan ve evde olan halılardan kaynaklı ev tozu alerjisine yakalanmaktadır. Bunun en kısa süre de alerji testi yapılarak tespit edilmesi çocuğunuzun yaşam kalitesi ve sağlığı açısından en doğrusu olacaktır.

Çocuklarda görülen alerjiler genelde solunum ve besin kaynaklı alerjilerdir. Bebeklerde ve çocuklarda kandan alerji testi yapmak çok daha ağrısız ve acısızdır. Alınan kandan birçok alerjen etken maddeye aynı anda bakılabilmektedir. Böylece alerji sebep olan etken çok daha kolay tespit edilmektedir. Bebeklerde yapılan kanda alerji testi 3 aylıktan itibaren yapılabilmektedir. Çocuk alerji testi yetişkinlerde olduğu gibi tek bir alerjene karşıda yapılabilmektedir. Çocuk alerji testi sebep olduğu düşünülen etkene tek tek de bakılabilir ama bu yönden tespit edilmesi hem daha zor hem de maddi yönden daha pahalı olabilmektedir. Bu açıdan çocuklarda alerji şüpheniz var ise çocuk alerji paneli bakılması daha doğru olacaktır. Çünkü çocuğunuzun alerjisi hiç beklemediğiniz bir etkenden kaynaklı olabilir.

Bebeklerde ve çocuklarda alerjiye sebep olan alerjeni tespit etmek için laboratuvarlarımızda en çok görülen solunum ve gıda alerjenlerine beraber panel halinde bakılmaktadır. Çocuk alerji paneli tüm laboratuvarlarımızda kan alınarak yapılmaktadır. Son teknoloji cihaz altyapısı ve uzman doktorlarımız gözetiminde alerji testlerimiz kendi laboratuvarlarımızda yapılmaktadır. Çocuk alerji paneli laboratuvarlarımızda 1-2 günde sonuçlanmaktadır. Çocuk alerji paneli hakkında daha ayrıntılı bilgi ve randevu almak için çağrı merkezimizi arayarak hasta danışmanlarımızla görüşebilirsiniz.